Äta och dricka i Nice

Vart ska vi gå för att äta och dricka bra i Nice? Det är nog den vanligaste frågan jag får och där finns förstås tusentals fler ställen att rekommendera.

Här kommer några snabba tips inför vårens och sommarens stopp i Nice. Boka alltid bord för säkerhets skull. Här är reelen från Instagram, fyll gärna på i kommentarerna, så många fler ställen finns💞

Le Lavomatique i Nice foto Maria Unde Westerberg
Le Lavomatique i Nice foto Maria Unde Westerberg

❤️ Favoriterna: @lavomatique @lamerenda @bistrotdantoine @bardesoieseaux @comptoirdumarche @lecanon @tonegeorgien

🥘 Prisvärd lunch: @restaurantfrognice @le_bistrot_du_port_nice och Le Prom på Palais de la Mediterranee.

🍕 Bästa pizzan: Ta med från Pizza Pili i Gamla stan eller vilket hål i väggen som helst och ät på stranden.

☀️ LUS, lunch utan slut på stranden @castel @legalet_nice @amouralaplage @baiabella i Beaulieu.

🎉 Fira ordentligt: @lepongeoir @lareserve och helt ljuvliga, ombyggda klostret @hotelducouvent

🤩 Många finkrogar har ju också en bakficka, där särskilt luncherna har mycket överkomligt pris. Till exempel på @lebistrotdejan.nice och @pirouette.nice

🌅 Apéro med solnedgång: @anataraplazahotelnice @victoria_maisonalbar @lemeridiennice @babel_babel_nice @movida_nice

🍷 Nya och gamla barer: @rouge_nice @berconice @lesdistilleriesideales @leborealnice @barpovera

🎶 Lite härlig jazz hos @chezmanubaravins på lördagarna och blandat men alltid live på @shapko varje kväll, liksom på #waynesnice där det är mer rock och röj.

Bra att ha? Tryck på Sparaknappen för att ha tipsen nära till hands nästa gång.

A bientôt Nissa la Bella 🇫🇷
Bisous, Maria

#rivieraninomräckhåll #franskarivieran #ilovenice #nissalabella #frenchriviera #nice #italieninomräckhåll #bestplacesinnice #languedocinomräckhåll #tågsemester

Författare: Maria Unde Westerberg

Maria här, som gör vad jag kan för att sprida sol och en fläkt av både tåglivet och det franska till fler. På den här bloggen samlar jag saker från olika delar av det jag gör, med målet att få flera att våga lite mer. Till exempel att hoppa på tåget, bokstavligt och bildligt. Vad längtar du efter?

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.