På besök hos Karin och Maffe Kloo i Beziérs

Intresset för hela regionen Occitanie, som den egentligen heter, växer starkt. Med bergen som fond som runt en jättearena breder det böljande landskapet ut sig, hela vägen längs Medelhavets sandstränder och etanger från Marseille till spanska gränsen. Här har munkar, riddare och köpmän mötts under flera tusen år. I blodiga krig men oftare för handel där alla vägar mötts. Vinet är numera av toppkvaliltet, maten alltid närodlad och skaldjuren direkt från etangerna är så goda att man vill gråta . Läs mitt reportage om Le St Barth de Tarboureich från senaste Rivieranytt här, och om favoriten mellan hav och land, Marseillan, här.

Absolut bästa kontakten för alla som är nyfikna på Hus i Languedoc är generösa Hus i Languedoc -Karin Kloo Real Estate Alla som tittar på boende här i trakterna känner henne och ni som ens bara funderar lite grann – kontakta Karin! Hon lotsar er med varsam hand att hitta just er bästa by, lägenhet eller hus, så att var och en blir mer än nöjd.

Karin bor i ett fantastiskt hus med sin man, violinmakaren Maffe i Beziers, precis vid tågstationen. Efter snart femton år i trakten vet de allt som är värt att veta. Om alla byarna förstås, att köpa hus eller lägenhet, om maten, bästa vinerna och vädret. Men också om kulturen. Maffe är med och driver en kulturförening som ordnar konserter med världsstjärnor på högst oväntade platser i närheten. Ett besök i den vackra träbyggnaden på Scène de Bayssan är väl värt.

Det många inte känner till är att Beziérs numera är centrum för film- och teveindustrin i Frankrike. Här spelas många filmer in, liksom eftermiddagarnas långkörare som hörs skvala ut från teveapparater över hela Frankrike, med Candice Renoir och Un Si Grand Soleil i topp.
Här kan du beställa dina signerade ex av böckerna i Inom räckhåll-serien, miniguider, kurser och den magiska tvättsprayen. Böckerna finns självklart också att köpa på också Bokus, Adlibris eller i din lokala bokhandel. Plus att låna på många bibliotek, be dem gärna köpa in annars!
Bon voyage?

Ett svar på ”På besök hos Karin och Maffe Kloo i Beziérs”