Bästa solnedgången i Paris
I Paris och vill ha maffig solnedgång? Gör så här.
Åk ner till Seine och nyrenoverade La Samaritaine, på högra stranden vid Pont Neuf.

Gå förbi ingången till varuhuset och ner till gaveln, mot floden. Där ligger flotta Hotel Cheval Blanc. Gå rakt in till hissarna och åk upp till rooftop bar and restaurant. Snygg utsikt redan i hissen.
Baren är till vänster, be om ett bord på terrassen. Var ute i mycket god tid innan solen går ner. Här går inte att boka så man kan få vänta lite. Annars går det bra att sitta vid annat bord i baren också. Just när solen går ner springer alla ut på terrassen ändå för att ta bilder.

Vinet dyrt och gott, kommer med delikata oliver såväl som örtströdda cashewnötter. Bara njut.
#rivieraninomräckhåll #paris #chevalblanc #lasamaritaine #franskarivieran #frenchriviera #languedocinomräckhåll
#italieninomräckhåll #tågtillmedelhavet #medelhavet #tågsemester #togrejser #interrail #nattåg
Skriv upp dig på nyhetsbrevet!
Fortsätt gilla, kommentera och dela våra sidor vidare, på Facebook och Instagram eller på #languedocinomräckhåll och #rivieraninomräckhåll. Prenumera gärna på nyheter och tips, vi lottar ut ett ex av boken varje månad!
Här kan du beställa dina signerade ex av böckerna Languedoc inom räckhåll och Rivieran inom räckhåll. De finns självklart också att köpa på också Bokus, Adlibris eller i din lokala bokhandel. Plus att låna på många bibliotek, be dem gärna köpa in annars!
Bon voyage