Sommarrabatt på Interrail och böcker!
Just nu är det sommarrabatt på Interrailpass, då kör vi förstås samma rabatt med 20% på både böcker och allt annat i butiken!
Om vi börjar med Interrailpassen. Fram till och med den 3 juli är det 20% på alla Interrailpass. Kampanjen syftar till att förlänga sommaren och jämna ut turisttrycket, så villkoret är att de gäller från 1 september.
Rabatten gäller oavsett inköpsställe, men billigast och mitt tycke bäst, är att handla direkt från källan på Interrail.eu. Då kan enkelt köpa även platsbiljetter via samma konto, om du vill köpa allt på samma ställe istället för att gå in på varje bolags respektive appar och hemsidor. Även om jag vet att du, liksom jag, är fullt kapabel även till det. Steg-för-steg-guider finns i böckerna.

Vi vill ju gärna bidra med det vi kan, så ange koden SOMMAR20 i vår webbshop, så får du också 20% på både böcker, Pure Effects magiska tvättspray och annat, ända till och med söndag den 6 juli.
Vart styr du kosan i sommar? Själv åker jag om några veckor via Paris till Nice, och hem via Italien. Då ska vi prova Trenitalias Espresso Riviera, som kör ett vackert gammalt nattåg Marseille – Rom tur och retur varje helg under sommaren. Restaurangvagn är med!
Ha det underbart vart du än är på väg!
Maria
Blev du ressugen? Det hoppas vi verkligen! Välkommen in att beställa dina signerade ex av böckerna Italien inom räckhåll och om Rivieran och Languedoc på samma teman, så har du dem i brevlådan inom några dagar. De finns självklart också att köpa på också Bokus, Adlibris eller i din lokala bokhandel. Plus att låna på många bibliotek, be dem gärna köpa in annars!